Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Po tarptautinės operacijos

 

Laikotarpį po sugrįžimo iš tarptautinės operacijos sudaro du etapai. Šeimos dažnai išgyvena pradinį adaptacijos etapą.

 

Galimos reakcijos po sugrįžimo iš tarptautinės operacijos:

 

  • medaus mėnuo;
  • nepriklausomybės praradimas;
  • „savos" erdvės poreikis;
  • tarimasis dėl gyvenimo tvarkos keitimo;
  • reintegracija į šeimą.

 

Vienose šeimose ankstyvasis etapas tampa savotišku „medaus mėnesiu", kai jos nariai idealizuoja vienas kitą, kitose - adaptacija iš pradžių vyksta sudėtingiau, prie jos metu pasireiškiančio susvetimėjimo jausmo prisideda lūkesčių ir tikrovės neatitikimas. Abi šios reakcijos visiškai normalios, jos pasireiškia kartu su kitomis reakcijomis pradiniu adaptacijos laikotarpiu, kai sugrįžęs iš tarptautinės operacijos karys po truputį integruojasi į šeimą.


Antrajam adaptacijos etapui būdingas šeimos gyvenimo modelio, numatančio vietą sugrįžusiam šeimos nariui, atkūrimas. Šis procesas gali trukti ilgesnį laiką, kadangi sugrįžęs karys psichologiškai gali būti nutolęs nuo šeimos, vis prisiminti tarptautinę operaciją.

 

Kalbėkis su manimi!


„Praėjus kelioms dienoms po sugrįžimo, vyras ėmė mane erzinti, nes kaskart, kai šeimoje iškildavo koks nors svarbesnis klausimas, jis imdavo skambinti savo kolegoms - galiausiai aš jam pasakiau: „Aš tavo žmona, kalbėkis su manimi".


Kariškio žmona

 

Šeimai irgi reikia perskirstyti vaidmenis ir iš naujo įvertinti savo lūkesčius. Taigi šiame etape prireikia nemažai jėgų, kantrybės, mokėjimo susikalbėti ir humoro jausmo. Iš pradžių daugelis šeimų mano, kad sugrįžimas į normalias gyvenimo vėžes yra lengviausias viso tarptautinės operacijos ciklo etapas, bet iš tiesų kai kurioms šeimoms - tai pats sunkiausias metas. Dažnai sutuoktiniai tikisi pratęsti savo santykius nuo tos vietos, kurioje jie nutrūko, ir nors fizine prasme jie yra kartu, gali nutekėti nemažai vandens, kol jiems pavyks grąžinti ankstesnį santykių artumą, atkurti anksčiau juos jungusį emocinį ryšį.

 

Santykių intymumo atkūrimas reikalauja laiko


„Man pačiam buvo sunku patikėti tuo, kas įvyko. Nusimaudęs duše, aš nuėjau prie mūsų lovos apsijuosęs rankšluosčiu".

 

Karinių vienetų vadų apklausa


Daliniui sugrįžus namo, vado pareiga rūpintis parama šeimoms nesibaigia. Iš tikrųjų po tarptautinės operacijos vadas ir toliau turi labai daug dėmesio skirti šeimos reikalams. Vadas turėtų kviesti šeimos narius į trumpus pokalbius, kurių metu pabrėžtų karinio vieneto laimėjimus ir tokiu būdu įprasmintų šeimos narių pasiaukojimą. Vadas tiek oficialiose ceremonijose, tiek ir neformaliuose pokalbiuose turėtų būtinai padėkoti šeimoms už jų paramą ir pastangas. Karinių vienetų vadai taip pat turi būtinai pažymėti karinių padalinių, kurie buvo likę tėvynėje, nuopelnus, pabrėždami, koks svarbus jų indėlis, užtikrinant tarptautinės operacijos sėkmę. Be to, karinio vieneto vadas turi stebėti, kurie iš tarptautinės operacijos sugrįžę karinio vieneto kariai susiduria su šeimos problemomis, ir nukreipti juos pas atitinkamą psichologinės paramos specialistą (žr. Kaip elgtis vadui?).

 

Etapas po tarptautinės operacijos: kaip elgtis karinio vieneto vadui?

 

  • Kviesti šeimos narius į instruktažus tarptautinei operacijai pasibaigus.
  • Pabrėžti laimėjimus tarptautinės operacijos metu.
  • Padėkoti šeimoms už jų paramą ir pažymėti pastangas.
  • Pažymėti padalinio, iš kurio kariai buvo išvykę į tarptautinę operaciją, darbą.
  • Stebėti, kurie karinio vieneto kariai susiduria su sunkumais.

 

 

Skaityti kitą skyrių: Asmeninis pavyzdys

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-22
Sprendimas: Fresh Media