Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Prezidento kambarys

Prezidento kambarys įrengtas pabrėžiant "lietuviškąjį charakterį" - improvizuojant tautinio, tačiau modernaus meno temą. Interjero elementai suprojektuoti pagal Stasio Kudoko sumanymus. Bendras kambario plotas 80 kv. m. Oficialiai šis kambarys buvo skirtas prezidento Antano Smetonos neformaliam bendravimui su svečiais. Greta Prezidento kambario buvo įrengta atskira rūbinė ir patogumai. Į rūbinę buvo galima patekti atskiru įėjimu per atsarginius laiptus ir pro pagrindinį įėjimą.


Prezidento kambaryje rasime itin dažnai pasikartojantį tulpės "lelijos" motyvą, būdingą mūsų audinių raštams. Sienos papuoštos neaukštu mediniu paneliu su inkrustacijom iš siauručių balto metalo juostelių: virš panelio sienos apmuštos lietuviško rašto audiniais. Ant sienos kabo tarpukarinis Vytis. Langai užskleisti lietuviško audinio užuolaidomis, radiatoriai užslėpti bronzinėmis grotomis.

 

  Vytis

Prezidento kambario puošmena - tarpukario Vytis

 

Audinių raštų motyvas atsikartoja netgi grindų parkete. Grindų parketas išklotas įvairaus dydžio ąžuolo ir skroblų lentelėmis, pagal lietuviško kilimo pavyzdį. Lubos papuoštos masyviomis medinėmis sijomis, dalijančiomis lubų plotą į eilę nevienodo dydžio keturkampių, 8 lubų lankeliai pagražinti stilizuotom, išpjaustytom medinėm lentelėm, primenančiomis gėlės - rožės formą. Šviestuvai ir braketai sukomponuoti iš medžio ir ragų. Šoniai šviestuvai "bra" neišlikę.

 

sviestuvas  

 Ištaikingas medžio ir ragų lubinis šviestuvas

 

Kambario akcentas - židinys iš dirbtinio juodo marmuro. Židinys papuoštas išskirtinėmis grotelėmis, pagamintomis iš Pirmojo pasaulinio karo patrankos sviedinių. Virš židinio kabo Prezidento portretas. Kas kartą kadenciją baigusio Prezidento portretas pakeičiamas naujai išrinkto Prezidento atvaizdu. Šiame kambaryje rasime ir tarpukarį menatį pastatomą laikrodį, kuris lig šiol puikiai funkcionuoja.

 

 prezidento panorama  interjeras prezidento

Kasmet Lietuvos kariuomenės generolai renkasi Prezidento kambaryje iškilmingai pažymėti Kariuomenės dieną

 

Įspūdingai ir solidžiai atrodo svetainės baldai, ypač krėslai, tarpukariu sukurti pagal visus ergonomikos reikalavimus. Sakoma, kad jie tokie patogūs, jog nugaros skausmų nejunti išsėdėjus juose net ir pusę paros. Akį ypač traukia meistriškai pagamintos durys, kurios inkustruotos orginaliomis tulpėmis, panaudojant skirtingo medžio rūšis su metalo intarpais. Šie Gerardo Bagdonavičiaus pagaminti baldai yra ypač vertingas eksponatas. Jie išliko šiame kambaryje nuo pat 1937 metų ir buvo iš ten iškeliavę tik 2005 metais, kai vyko restauravimo darbai. Stiklas ant didžiojo stalo autentiškas, nors stalo puošmena - indauja, istorijos verpetuose ir neišliko. Kita vertus, išliko tikslūs indaujos brėžiniai, tad anksčiau ar vėliau ši indauja ir vėl atsiras Prezidento kambaryje.

 

prezidento kambarys prezidento 
 Specialiai Prezidento kambariui sukurti Gerardo Bagdonavičiaus baldai

 

Kauno įgulos karininkų ramovėje esantis Prezidento kambarys yra pripažintas ryškiausiu ir reikšmingiausiu Lietuvos XX a. profesionaliosios architektūros tautinio stiliaus interjero pavyzdžiu.  

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2014-03-06
Sprendimas: Fresh Media