Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kunigaikščių menė

Mažoji salė, arba dar kitaip vadinama Kunigaikščių menė. Taip salė pavadinta dėl joje kabančių LDK kunigaikščių portretų, kurie simbolizavo vadinamąjį kunigaikščių "kultą".

Lietuvos valdovų Kęstučio, Mindaugo, Vytauto Didžiojo, Algirdo, Vytenio ir Gedimino atvaizdus išskirtinai šiai erdvei nutapė dailininkas Petro Kalpokas. Lietuvos karininkų ramovės valdybos pageidavimu kunigaikščiai vaizduojami stovintys, išskyrus kunigaikščius Gediminą ir Kęstutį - jie nutapyti raiti. Dailininkas per du mėnesius nutapė keturis - 2 m 60 cm aukščio atvaizdus ir 3 m aukščio Gedimino portretą, o vieną - kunigaikščio Kęstučio atvaizdą tik pataisė, perpiešdamas kalaviją. Tapytojo atlygis siekė 2500 litų. 

 

Mazoji sale  Kunigaiksciu mene 2

Kunigaikščių menę puošia Petro Kalpoko nutapyti Lietuvos valdovų atvaizdai

 

 

Atsižvelgiant į paveikslų dydį, jų išdėstymą, salėje įrengti pirmuosiuose Ramovės rūmuose buvę deglo pavidalo lubiniai šviestuvai bei suprojektuotas sieninis menės apšvietimas.

Menes sviestuvai  Kunigaiksciu mene

 Deglo formos šviestuvų apšvietimas įkomponuotas lubose ir sienose

 

 

Lietuvos valdovų atvaizdai Kunigaikščių menę puošė iki Antrojo pasaulinio karo. Jam vykstant, paveikslai paslaptingai dingo.  Manoma, kad  1944 m. Ramovėje įkyrus karo fronto ligoninę, paveikslai ir buvo nukabinti. Šių Lietuvos valdovų atvaizdų ieškota ilgai, tačiau vis nesėkmingai. Nepriklausomybės laikotarpiu Ramovės vadovybė jau ketino užsakyti paveikslų kopijas, kai netikėtai kunigaikščių atvaizdai buvo aptikti Vytauto Didžiojo karo muziejaus fonduose. Sovietmečiu šiuos dailės darbus pavyko išsaugoti nuo sunaikinimo tik tai, kad jie buvo saugomi kaip nežinimo tapytojo kūriniai. Kiek stipriau tebuvo nukentėjęs kunigaikščio Gedimino atvaizdas. Manoma, kad per karą kareiviai su šiuo paveikslu žaidė smiginį (rasta daug skylių, kurios buvo padarytos neaiškiu būdu).

Lietuvos valdovų atvaizdai 2005 m. buvo grąžinti į savo istorinę erdvę - Kunigaikščių menę. Šiandien Kunigaikščių menėje - Lietuvos valdovų apsuptyje vyksta konferencijos, knygų pristatymai, įvairios paskaitos istorine-patriotine, kultūrine tematika, karių paskyrimo į naujas pareigas ar išleidimo į atsargą ceremonijos.

 

 Mazoji sale konferencijaKunigaiksciu mene paskaita  Kunigaiksciu menes apsvietimas mene, kunigaiksciai

 Akimirkos iš konferencijų, paskaitų, renginių ir oficialių karinių ceremonijų, organizuojamų Kunigaikščių menėje

 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2014-03-06
Sprendimas: Fresh Media